"Dieťa má možnosť byť vychovávané oboma rodičmi, ktorí ho vychovávali do rozvodu prakticky v rovnakej miere. Nejde tak ani o kvantitu, ale dostupnosť kvality tejto výchovy a starostlivosti o dieťa, teda o kvalitu rozvoja dieťaťa z dlhodobého hľadiska," uviedla pre TASR predsedníčka tejto spoločnosti Barbora Kamrlová.
Podľa jej slov aj napriek istým stereotypným názorom v spoločnosti na výchovu detí po rozvode existuje veľká šanca, že takýto typ starostlivosti bude na Slovensku vnímaný pozitívne. "Myslím, že čím ďalej tím viac ľudí sa bude pozerať nato, čo prospeje naozaj tomu dieťaťu a nie rodičovi, ktorému je do starostlivosti zverené," dodala. Problémom v začiatkoch striedavej starostlivosti na Slovensku bude podľa jej slov najmä zmena paradigmy - nenahraditeľnosti matky za každých okolností.Príkladom Francúzsko či Škandinávia.
Podľa člena spoločnosti Ľuboša Pateru väčšina verejnosti vníma striedavú starostlivosť pozitívne nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike, ktorá už s takouto starostlivosťou skúsenosti má. "V Čechách robíme propagačné dni pre striedavú starostlivosť v rôznych mestách. Minulý rok sme urobili takýto propagačný deň aj tu v Bratislave a stretli sme sa s veľmi pozitívnou odozvou verejnosti, tak u mužov aj žien, čo je veľmi významné. Aj mladí ľudia, ktorí už majú nejakú skúsenosť s porozvodovou výchovou vo svojom vlastnom živote, tento variant prijímajú ako pozitívny," zhodnotil.
Slovensku môžu byť v tejto oblasti príkladom také krajiny ako Francúzsko, americká Kalifornia či Škandinávske krajiny. V týchto krajinách tvorí striedavá starostlivosť štvrtinu variantov všetkých prípadov porozvodovej výchovy. "Myslím si, že to je optimum. My totiž netvrdíme, že by to mala byť norma, ale myslíme si, že by to malo byť výrazne rozšírené," skonštatoval. Striedavá starostlivosť podľa spoločnosti nie je pre všetkých rodičov.
Vyžaduje sa u nich citová a osobnostná zrelosť, schopnosť spolupráce, nadhľad, dobrá vôľa a priority smerom k záujmu dieťaťa.Česká republika má podľa Pateru skúsenosť už aj z rodinami, ktoré sa pre tento typ porozvodovej starostlivosti najprv rozhodli, no neskôr zistili, že to pre nich nie je vhodné. "Samozrejme takéto prípady sú, ale právny poriadok aj na Slovensku, aj v Čechách je dostatočne pružný nato, aby sa takéto prípady mohli riešiť veľmi efektívne zmenou k inému usporiadaniu," dodal.Po novom ochrana v zákone.
Problematike striedavej starostlivosti sa venoval aj dnešný seminár spoločnosti v Bratislave. Podľa Kamrlovej mal za úlohu objasniť všetkým, čo to striedavá starostlivosť znamená, ako sa dá robiť a ako sa dá k nej dopracovať. Taktiež aké sú skúsenosti iných krajín s takýmto typom výchovy a tiež ju robiť, aby fungovala čím ďalej tým lepšie."Boli sme nesmierne prekvapení, koľko profesionálov zo štruktúr, ktoré práve o týchto veciach môžu rozhodovať, sa prihlásilo. Očakávali sme približne 40 ľudí, zo 180 ľudí, ktorí sa záväzne prihlásili a aj prišli, je viac ako 140 profesionálnych pracovníkov, či už zo sociálnych odborov miestnych úradov, z psychologických poradní, sudkýň či advokátov," dodala Kamrlová.
Systém striedavej starostlivosti o deti po rozvode rodičov bude od júla 2010 novým prvkom v praxi slovenských súdov. Túto novinku prináša novela zákona o rodine. Doteraz mohli rodičia realizovať určitú formu striedavej starostlivosti o dieťa iba vtedy, ak medzi sebou uzatvorili dohodu a súd ju schválil. Po novom má byť takéto riešenie uvedené priamo v zákone. Striedavá starostlivosť tak má byť umožnená aj vtedy, ak jeden z rodičov uzatvorenie takejto dohody blokuje.
Zdroj. TASR/SME.sk