Na Slovensku je právoplatných už 114 rozsudkov o zverení detí do striedavej osobnej starostlivosti oboch rodičov
Už stovky detí na Slovensku majú to šťastie, že aj po rozchode majú zachovaných oboch rodičov. Ako huby po daždi - tak sa nám rozbehli rozsudky o striedavej starostlivosti na Slovensku.Podľa posledných údajov z Ministerstva spravodlivosti - na Slovensku máme právoplatných už 114 rozsudkov o striedavej starostlivosti. Ak k tomu prirátame ešte približne 30% nesprávoplatnených rozsudkov a ďalšie množstvá mimosúdnych dohôd, na Slovensku sa už stovky detí tešia z rovnocennej účasti obidvoch rodičov na ich živote. Pozrite si desiatky zverejnených rozsudkov o striedavke ktoré sme vyžiadali zo súdov a zverejnili.
Ďalšou pozitívnou správou ale je, že hra na "dobrých rodičov" sa neujala úplne a slovenské súdy rozhodujú o práve na oboch rodičov aj napriek nesúhlasu jedného z nich. Ako potvrdzuje tento rozsudok Krajského súdu v Nitre, napriek snahám matky bojovať proti striedavke dokonca lekárskym potvrdením súd tento "argument" neprijal a striedavku potvrdil bez možnosti odvolania. Súd v oddôvodnení bral ohľad na najvyšší záujem dieťaťa - mať oboch rodičov. Prečítajte si ho, oddôvodnenie je naozaj zaujímavé a skvelé!
Napriek snahe niektorých "odborníkov", ktorí si myslia, že je lepšie deti najprv vystresovať odtrhnutím jedného z rodičov zo života dieťaťa, a potom pri mocensky nerovnocennom modeli styku "matka 26 dní - otec 4 dni do mesiaca" podmieňujú striedavku dohodou, je pravdou fakt, že práve striedavka nariadená predbežným opatrením ako v tomto prípade chráni rovnocenný prístup dieťaťa k obom rodičom, znižuje stres po rozchode, zabezpečuje rovnocenné postavenie oboch účastníkov v súdnom konaní a aj dostatočne preverí v praxi či a ako je striedavka vhodná pre dieťa a či je v jeho záujme.
Prípad Petra Cihláře z Brna dokazuje, že aj napriek konfliktu rodičov a všemožnej snahe jedného z nich striedavke zabrániť, "nasilu nariadená striedavka" funguje v prospech dieťaťa. Lebo nie priania či zlomyseľnosť rodiča je prvoradá, ale prvoradý je záujem a dobro dieťaťa. Ako vidieť na jeho prezentácii, dieťa napriek zjavne narušenej komunikácii rodičov a otvorenom konflikte prospieva vo všetkých ohľadoch.
Ladislav Ďurkovič, predseda Ligy Otcov vyjadruje radosť nad pozitívnymi správami: "Teší nás že striedavá starostlivosť na Slovensku zapúšťa korene a dáva prvým stovkám detí šancu prežiť s oboma rodičmi aj po rozchode. Zrovnoprávňuje rodičov ktorí sa takto s deťmi nielen stretávajú, ale hlavne ich vychovávajú, starajú sa o nich a aktívne sa podieľajú na zlepšovaní kvality ich života."
V záplave pozitívnych správ treba upozorniť aj na to, že na Slovensku stále platí nezmyselná prax zverovania jednému rodičovi. "Aj keď ste rovnocenní rodičia pred zákonom, vaše deti nedostanú po vašom rozchode šancu na rovnocenný styk s oboma svojimi rodičmi.". Je smutným faktom, že nedostanete striedavku "automaticky" a deti sú najprv vystresované stratou jedného rodiča - väčšinou otca - a jeho premenou na párnovíkendového uja. Potom musíte absolvovať zväčša zdĺhavé, niekoľkomesačné dokazovanie o tom či ste spôsobilý dieťa vychovávať, na čo sa vás nik pred narodením dieťaťa nepýta.
Ing. Branislav Reľovský, člen výboru Ligy otcov k tomu poznamenáva: "Je predsa nezmyslom najprv postaviť rodičov do polohy 'ja mám všetko - ty nič' a potom očakávať v tomto mocensky nerovnoprávnom postavení dohodu." Dominantný rodič to môže zneužívať a blokovať styk rodiča s dieťaťom pod zámienkou chorôb ktoré prídu vždy na párny víkend, prípadne manipuláciou dieťaťa. Rovnako môže v súdnom konaní blokovať dohodu o striedavke v očakávaní, že súd "rodičov ktorí si nerozumejú" neuzná ako vhodných pre striedavú starostlivosť. "Striedavá starostlivosť by nemala byť za odmenu, alebo ako výhra v lotérii, každé dieťa si zaslúži oboch rodičov" - uzatvára Reľovský